28.12.2010

son yemek

Geçtiğimiz günlerde izlediğim bir belgesel beni ölmeden önce yemek isteyeceğim son yemeğin ne olacağı hakkında düşüncelere saldı. Benim gibi yemeği çok seven biri için çok zor bir soruydu, özellikle ekmeği bile özlediğim yani özlediğim bir çok yiyeceğin olduğu bu dönemde seçim yapmak oldukça zordu. Şuan listemde bahçeden yeni toplanmış domates, biber, reyhan, ve kuru soğanlı bir salata, taze fasülye, çanakkale ezine, yayla çorbası gibi gündelik yiyecekler var.  Ama sonuçta bahsettiğim şey “son yemek” dolayısıyla iyi karar vermeliydim. Benim listem çok uzundu ve karar vermek zordu bende acaba insanlar ölmeden önce ne yemeği seçiyorlar diye merak ettim ve araştırdım.

Amerikada idam mahkümlarına ölmeden önce yiyecekleri son yemeği seçme hakkı veriliyormuş ve bu yemeğinde tutarının bir üst limiti varmış “$ 40” . Sanırım insanların ölmeden önce ne yemek istedikleri bir tek benim ilgimi çekmemiş, Amerika da idam edilen insanların son yemek olarak ne seçtiklerinin kaydı tutulmuş, bu konu da kitaplar yazılmış, sergiler açılmış. İngiliz sanatçı James Reynold yaptığı araştırmanın sonunda en ilginç bulduğu menüleri standart ceza evi tabildot tabağında resimlemiş ve ortaya şöyle bir sergi çıkmış:
Benim kayıtlara girerek yaptığım yüzeysel araştırmada gördüğüm en popüler talepler cheeseburger, patates kızartması, biftek, kızarmış tavuk ve dondurma. Devamında ise çırpılmış yumurta, bacon, karides, donut, çikolatalı kek, milkshake, sigara nadiren pizza ve makarna, tek ve en değişik olarak Arizona doğumlu bir zenci tarafından istenmiş chitterlings; hayvan bağırsağı mumbar, kokoreçimsi şey. Listede ara ara yer alan diğer şeyde Eucharist – Sacrament; ekmek ve şarap.

Bu listeden, insanların ölmeden önce yağlı, karbonhidrata doymuş yiyecekleri tercih ettiği sonucu çıkarılabilir mi? Peki öyleyse pizza ve makarnaya ne olmuştu? Acaba bu kayıtlar Amerika’dan değilde Çin’den olsaydı seçilen yemekler farklı olur muydu? Ya da idam mahkümları İtalyan olsalardı pizza mı seçerlerdi, veya Japonlar sushi mi isterdi? Neydi “son yemeğin” en önemli özelliği? Ve bunun gibi sorular aklımı kurcalamaya başlamıştı. Bu noktada “comfort food” tanımı işin içine girmişti, duygu durumunu geliştirmek için tercih edilen yemek. Burada bahsi geçen duygu durumu olumlu da olabilir olumsuzda, tüketilen yemeğin tercih edilmesindeki neden kişideki negatif duygu halini pozitife doğru çekmesi ya da hali hazırda pozitif olan bir duyguyu pekiştirmesidir. Bahsi geçen bu yemek kişiden kişiye göre değişebilir; kimisi için evde hazırlanmış bir yemek, kimi için dışarıda yenilendir ya da fast food veya tatlı, çikolata, dondurma, bazen nostaljik bir yemek (hoşa giden duyguları barındıran çocukluk tadı mesela). Seçilen yemeğin özelliği cinse, yaşa, kültüre ve duygu durumunu tetikleyen faktörün özelliğine göre de çeşitlilik gösterebilir.  

Son yemek istatistiklerine bakıldığında Amerikalıların “comfort food” listesinin başında fast food, dondurma, patates kızartmasının yer aldığı sonucunu çıkarabiliriz herhalde.

Bana gelince orası hala karışık, karar vermiş değilim soru “son yemek” olunca karar vermek de zor oluyor. Dondurmayı seçsem çikolatada aklım kalıyor, fast food olsa bu sefer deniz çipurasına ne olacak ya da bol rokalı zeytin yağlı koca bir tabak salataya, taze fasulyenin tadı aklıma düşüyor birden, kütür kütür erik, sulu sulu, tatlı tatlı karpuz geliyor aklıma, veya yağlı pide, belki zeytin kokusu, kimbilir belkide sarımsaklı yoğurtlu biber, kabak kızartması, bazen cheesecake bazen de çilekli fındıklı pasta, birden bulgur pilavı oluveriyor, sonra peynirli biberli yumurta... hayatta bunca güzel tat varken ölmek de zor oluyor bea!

Sana gelince?3 yorum:

 1. oleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeyyyyyyyyyyyy sonunda!!!!
  mesajı attığın gün girip okudum aslında, ama kötü bir ruh halindeydim ve o halde yorum yapasım gelmedi, kötü enerji yansımasın istedim.
  Hemen yazıyorum.
  Benim son yemeğim:
  1. Kıymalı-mantarlı-domates soslu makarna
  2. Tam yağlı tuana ya da yalı çiftliğinden alınma beyaz peynir
  3. Yoğurt
  4. Yeşil salata
  5. Buz gibi diet kola

  :)

  YanıtlaSil
 2. ay bak hiç düşünmemiştim:D bigmac menu olabilir çilekli milkshakele ya da kocaman bir tabak domatesli spaghetti:)) ay bilemedim dusunmesek aslında bunları:D

  YanıtlaSil
 3. annemin hunkar beyendisi ve domatesli pilavi... bi kasa da kola ama diet degil ciddi kola...

  YanıtlaSil